Teātra studija

7.- 9. un 10.- 12.klašu
Teātra studijas grupas

No 2020./21. mācību gada Rīgas Franču liceja 7.- 9. un 10.- 12.klašu Teātra studijas grupas veido skolēni, kuriem ir padziļināta interese kultūrā un teātra mākslā. Rīgas Franču liceja absolventes, režisores un aktrises Ances Kukules-Sniķeres vadībā skolēni sistemātiski izkopj runas mākslu, asociatīvo domāšanu un apgūst dažādas aktiermeistarības tehnikas. 

Teātris ir klātbūtnes māksla, tomēr studijas dalībnieki un vadītāja uzsver, ka tā ir arī pielāgošanās māksla. 2020./21. mācību gadā Covid-19 pandēmijas ierobežojumu iespaidā rasti risinājumi, kā klātienē iesākto apmācības procesu turpināt attālinātā formātā. Mācību procesa rezultātā veidota izpratne par dažādām teātra formām un instrumentiem, ieskaņotas audio pasakas, veidoti video un foto materiāli, kas ne tikai veicinājuši Teātra studijas dalībnieku radošo attīstību un nestandarta domāšanu, bet arī iepriecinājuši visu Rīgas Franču liceja saimi. 

2021./22. mācību gadā Teātra studijas audzēkņi piedalījušies un ieguvuši augstāko pakāpi runas konkursā “Rīgas zvirbulis”, kā arī ar burbuļvideoizrādi “Laikmeta ainiņas” pārstāvējuši Rīgas Franču liceju Latvijas bērnu un jauniešu teātru festivālā “…un es iešu un iešu!”.

Teātra studijas vēsture

Rīgas Franču licejā skolēnu teātra tradīcijai ir senas saknes, savā laikā skatuves mākslas noslēpumiem audzēkņus te tuvinājis Pēteris Pētersons, vairākus gadus teātri vadīja Ingmārs Čaklais, bet tagad jau ilgus gadus teātra režisore ir Velga Līce.

Viņas vadītais teātra ansamblis skolu teātru festivālā “Teātra svētki Rīgā- 2010” ar Andra Zeibota komēdiju “Ikviena diena” nopietnā konkurencē ieguva galveno balvu. Tagad kā lielu dārgumu teātra entuziasti glabā balta stikla kubu ar graciozu komedianta figūriņu centrā un apkārt iegravētu uzrakstu “Teātru svētki Rīgā- 2010”. Bet ar godalgoto izrādi “ Ikviena diena” ansamblis piedalījās Dobeles jauniešu teātra festivālā “Pitons”. Izrādi augstu novērtēja gan šī festivāla žūrija, gan arī Valmieras un festivāla “ Rīga spēlē teātri” žūrijas. Nākamais nozīmīgais liceja teātra iestudējums bija Andra Zeibota darbs “Dieviņšovs jeb kā putni un zvēri Daugavu rakuši”, kuru augsti novērtēja Valmieras festivālā.

2014. gada 28.martā licejā notika Teātra diena,kurā tika parādītas trīs izrādes: “Rūķi mežā”, “Sveiks lai dzīvo” un “Ekspresis uz Dvīņu zvaigznāju”. Starpbrīžos skanēja dziesmas no teātru izrādēm un bija iespēja fotografēties ar teātra mīmu un režisori.

Tāpat kā katru gadu liceja teātris piedalījās Vislatvijas bērnu un jauniešu teātru festivālā ”… es iešu un iešu…” Valmierā.

2015. gada Teātra dienās skolā starpbrīžos uzstājās mīmi un sākumskolas koris dziedāja dziesmas no pazīstamām teātra izrādēm.Katra pulciņa grupa rādīja savu iestudējumu. Visjaunākie skolēni bija sagatavojuši izrādes “Karnevāls”( Dz. Rinkule-Zemzare) un “Zaļās vārnas stāsti”(Viks). Pieredzējušākie skolēni izspēlēja Ziemassvētku stāstu par meiteni un rotaļu lāci, bet vecākā grupa bija iestudējusi masku teātri “Pifa piedzīvojumi”. Šī izrāde guva žūrijas atzinību ikgadējā skolu teātru festivālā Valmierā.

2016. gada 22. un 23. aprīlī Valmierā notika IX Latvijas bērnu un jauniešu teātru festivāls “… un es iešu un iešu!” Šajā festivālā ar divām izrādēm piedalījās Rīgas Franču liceja teātris. Izrāde “ Taisnīgais gepards” tika īpaši izcelta par ironisku sabiedrības atspoguļojumu. Savukārt “Akāciju zeme” tika nodēvēta par dabīgāko izrādi. Rīgas Franču Liceja teātris piedalījās gada labāko skolu teātru festivālā “TEATRONS” 28. un 29. maijā Valmierā un saņēma pateicību par ieguldīto darbu un veiksmīgu piedalīšanos Latvijas skolu teātru izrāžu parādē. Paldies teātra vadītājai Velgai Līcei!

Sākumskolas franču teātris

Mūsu skolā jau vairākus gadus darbojas sākumskolas franču teātris. Teātra grupā piedalās 2.- 4.klašu skolēni, kas iestudē izrādes franču valodā. Kopš 2016.gada teātra ansambli vada franču valodas skolotāja Diāna Ķezbere. Teātris ar labiem panākumiem uzstājas Ziemassvētku laikā un Frankofonijas nedēļas ietvaros.

Pagājušā mācību gada decembrī skolēni un pedagogi varēja noskatīties pasaku lugu “Sniegbaltīte un septiņi rūķīši”. Pavasarī bija iespēja noskatīties izrādi “Mazā Nikolā ceļojums frankofonijas valstīs”. Izrādes scenāriju uzrakstīja skolotāja Diāna Ķezbere kopā ar skolēniem.

Šī mācību gada decembrī sākumskolas skolēnus iepriecināja izrāde “Sarkangalvīte un vilks Ziemassvētkos” pēc franču rakstnieka Šarla Pero pasakas motīviem. Otra izrāde tika sagatavota speciāli Frankofonijas nedēļai, un tā bija “Aleksa un Zoē ceļojums pa pasaules valstīm, kurās runā franciski”. Franču valodas skolotāja Diāna Ķezbere.